Google teab sinust kõike

03.12.2008  |  Gunnar

Leidsin huvitava ja pisut vandenõu hõngulise ja kommentaaride külluses supleva artikli Google Knows Where I Am and Everything Else I Do, kus on toodud välja, kui palju infot võib Google koguda oma teenuste aktiivsete kasutajate kohta. Alljärgnev, kui sellele võimalusele pisut mõelda, on ikka päris õõvastav. :)

Aga vaatame, mis teenuse kaudu Google meie kohta mida võiks teada.

 • AdWords annab aimu meie turundusplaanidest ja ostumustritest.
 • AdSense annab infot meie tulutoovate saitide kohta, seejuures on nende saitide tulusus Google’i enda kontrolli all.
 • Alerts kaudu on teada meile olulised teemad.
 • Analytics kaudu teab Google, milliseid saite me kontrollime ja/või monitoorime, kuidas neil saitidel läheb ning millised on nende saitidega seotud trendid.
 • Blogger annab ülevaate, millest me kirjutame. Blogist väljuvate linkide abil on võimalik saada mõningane pilt sellest, milliseid teisi lehekülgi loeme ja milliseid teemasid oluliseks peame.
 • Calendar sisaldab infot selle kohta, kus me oleme olnud, kus oleme ja kuhu plaanime minna.
 • Catalog Search/Product Search toob kohale info meile oluliste toodete kohta. Samuti saab Google teada, mida me konkreetselt ostnud oleme.
 • Checkout teenus sisaldab meie personaalseid andmeid nagu nimi, aadress, telefoninumber, krediitkaardi number jne.
 • Chrome kaudu jõuab Google’ini info meie netis surfamise kohta – kus me käime ja mida otsime.
 • Desktop tegeleb kõigega, mida me oma arvuti töölaual teeme. Vandenõuteoreetikud võiksid seda teenust pidada üheks suurimaks ohuks privaatsusele.
 • Docs ja Spreadsheets kaudu muutuvad nähtavaks dokumendid, mida me koostame ja kõik meie tabelarvutused.
 • Earth annab infot selle kohta, millised kohad siin planeedil meile huvi pakuvad.
 • FeedBurner annab ülevaate meie blogide lugejatest. Kõige muu info valguses täidaks see ühe tühimiku inimeste vaheliste suhete monitoorimises.
 • Finance kaudu saab teada, milliseid aktsiaid meil on, milliseid aktsiaid me jälgime ja millised on meie omanduses olevate ja jälgitavate aktsiate trendid.
 • Gmail ei vaja vist kommentaare. Kogu meie elektrooniline kirjavahetus ja sellega seotud kontaktid on neil olemas. See on veel olulisem suhtevõrgustiku monitoorimise vahend kui FeedBurner. Vandenõuteoreetikud saaksid sellel teemal kirjutada kasvõi eraldi blogi.
 • Groups annab ülevaate meie huvide kohta.
 • Image Search kaudu saab teada, milliseid otsinguid teeme graafilise materjali leidmiseks ja millised võiksid olla meie huvid visuaalset väärtust omava info osas.
 • Maps on kasutatav asukoha monitoorimise teenusena. See annab infot selle kohta, kus me võiks olla, kuhu me võiks parasjagu minna ja kus me oleme olnud. Kui kanname endaga kaasas GPS seadet, siis on teada ka see, kus me parasjagu asume.
 • Reader annab täiendavat infot meie jaoks huvitava lugemismaterjali kohta, mida võrgus infosöötudena jagatakse.
 • Search teenus, mis on Google’i populaarseim teenus, jäädvustab kõik otsingud, mis me seal süsteemis oleme teinud.
 • Talk annab infot selle kohta, kes on meie sõbrad ja tuttavad, kellega me lähemalt läbi käime.
 • Toolbar kaudu liigub info lehekülgede kohta, mida me külastame.
 • Translate kaudu saab teada, milliseid keeli me ei oska või milliseid parasjagu omandame.
 • YouTube on jällegi ohter infoallikas. Saab teada, milliseid videoid me vaatame, millised zhanrid meile meeldivad, milliseid videoid oleme kommenteerinud jpm.

Siintoodud info nimekiri on midagi sellist, milleni ei küündi siin maailmas hetkel vist ka pangad ega valitsused mitte. Ja kõik see algab sellest, et teeme omale Gmail konto…

14 kommentaari sissekandele “Google teab sinust kõike”

 1. Ja-jah

  Ja Orkut ütleb, kes on meie sõbrad…

 2. Metsapiiga

  Kahe otsaga asi. Samas on ju andmekaevet või BI-d läbiviivad vahendid roppkallid. Selleks, et “suure vennana maailma valitseda”, oleks vaja ka “intelligentset keeleteadusmoodulit”. Sellise andmemudru analsüüsimiseks oleks vaja “väheke” usinamaid arvutusmeetode samuti. Näiteks kvant:)

 3. Gunnar

  Metsapiiga, palun ära juhata vandenõuteoreetikuid nii kohe õigetele jälgedele. :P

 4. Metsapiiga

  Neesamused teoreetikud ehk ei loe meid;-)

 5. TD

  Kuidas sai küll Orkut mainimata jääda…

 6. Vandenõuteoreetik

  Googlel ei ole puudu millestki, mis oleks vaja, et seda kõike analüüsida. Isegi Google juhtkonna komme NASA lennuvälja oma eralendudeks kasutada annab märku, et NASA väga ei pahandaks, kui nad ka mõne arvuti oma analüüsitööks laenaks. (http://www.nytimes.com/2007/09/13/technology/13google.html?_r=1)

 7. hell

  usa uus president kohts ESIMESEL päeval pärast võitu google meestega…..ja see on juba tõesti hirmutav!!

 8. Priit Kallas

  Hmm… miks peaks Google arvuteid laenama? Ma küll kahtlen, kas kellelgi on rohkem arvutusvõimsust kui neil. Lisaks “intelligentset keeleteadusmoodulit” pole ka vaja leiutada, sest see on juba olemas. Google translate on ju statistileine mitte grammatiline vahend.

  Kunagi kirjutasin sellest kooli tarbeks ühe pikema loo http://www.sevenline.ee/blog/361-do-no-evil

 9. Metsapiiga

  Hea refereering, Priit. Tänud viite eest!

  Kahtlemata liigub/sõelutakse googles palju infot, ent üsna palju jääb ka liikumata. Lihtsalt – kui palju teenuseid kasutab tavakodanik? Mina näiteks peale otsimootori, youtube`i ja bloggeri suurt midagi.
  Alati lõpeb suurkontsernide katse midagi “kõikselt” enda kätte haarata sellega, et konkurendid tõmbavad jalad kõhu alt välja ja pakuvad midagi veel vägevamat. Kõikset infopanka on seega ühel kahejalgsel surelikult väga raske luua. Peaks olema absoluut;-)

 10. Priit Kallas

  No kui tehisintellekt tekib, siis tuleb see ilmselt Googlest. Lisaks http://www.google.com/corporate/ Google’s mission is to organize the world’s information and make it universally accessible and useful.

  ja siis veel see

  “We are not scanning all those books to be read by people,” explained one of my hosts after my talk. “We are scanning them to be read by an AI.” http://www.edge.org/3rd_culture/dyson05/dyson05_index.html

 11. Joel

  selles valguses oleks naiivne arvata, et ameerikamaa ja ka teiste “suuremate riikide” julgeolekuasutused ei tee Google’ga koostööd. mitte, et ma sooviksin paranoiline olla või seda süvendada.
  kusjuures google teab suht palju ka meie tervisest, sest enamusele on oma tervisprobleemidele oleme esmalt google kaudu lahendust otsinud ja seejärel arsti külastanud (või ma eksin).

 12. seopapa

  near future….
  G-spiders is crawls our souls…

 13. » » Google strateegia - DreamGrow internetiturundus

  [...] kohas on olnud juttu Google maailma valitsemise plaanidest. Fabernovel on koostanud põhjaliku ülevaate [...]

 14. ÖöHulkuri Peldikutapeet » Poliitikud om sexuaalvähemus

  [...] usuhullumaja patsiendid, vabamyyrlased, sovoki-nostalgitsejad, muud illuminatsid… No pasaran! Google vai Pi$ipehme ammugi [...]

Kommenteeri

© DT 2014 | Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 License | WordPress