IE8 Beta 1 arendajatele ja disaineritele

16.03.2008  |  Gunnar

Internet Explorer 8 Ehkki IEBlog teatas juba möödunud nädala kolmapäeval, et IE8 esimene beta on väljas, polnud mul mahti sellega enne tänast tegeleda. Põhjuseks CeBIT 2008 ja sinna järgi kevadiste projektidega alustamine.

Internet Explorer 8 esimene beta on mõeldud arendajatele ja disaineritele. Selle, nagu ka eelmised versioonid kuni kuuendani, saab arvutisse otse peale installeerida (alla laadimiseks liigu antud lehekülje lõppu), kuid võimalik on alla laadida ka Virtual PC jaoks mõeldud virtuaalne ketas. Virtuaalse ketta EXE-fail on tegelikult RAR-formaadis ja see tuleb peale alla laadimist lehti pakkida.

NB! IE8 Beta 1 on päris toores ning kõik funktsionaalsused pole veel täiel kujul valmis. Beta anti välja seepärast, et arendajad ja disainerid saaksid toodet testida ning uurida uusi võimalusi sellisel kujul, nagu need praeguseks valminud on.

IE8 Beta 1 võib jõudluselt olla aeglasem eelmisest versioonist, sest moodulite koodi optimeerimisega pole veel IE meeskonna kommentaare lugedes algust tehtud.

Uued võimalused

IE meeskond toob uue versiooni juures välja järgmised olulised omadused:

 • CSS 2.1 tugi,
 • parem skriptide jõudlus,
 • HTML5 tugi,
 • sisse-ehitatud tööriistad arendajatele ja disaineritele.

Kindlasti väärivad märkimist ka kaks uut brausimise tehnoloogiat, milleks on Activities ja WebSlices. Esimene neist võimaldab teha igasuguseid toiminguid leheküljel märgitud objektidega. Teine aga võimaldab kasutajal “registreeruda” erinevate lehekülje osade muudatusi jälgima. WebSlices kohta annab hea ülevaate IE8 saidis leiduv video WeSlices Overview.

IE8: Vaikimisi esilehekülg
IE8. Vaikimisi esilehekülg. Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega. 

Keskkonna osas midagi väga uut esimese hooga silma ei hakka. Saitidel ringi liikudes on näha, et IE8 sisaldab siiski veel renderdamise osas päris mitmeid vigu ning pilt on kohati teine kui käesoleval versioonil.

Domeeni nime esile tõstmine

IE8: Domeeni osa hightlight Üks tore asi, mis silma jäi, on see, et aadressiribal on aadress heledamas kirjas, kuid domeeni osa on tavapäraselt must. Kui brauseris on avatud palju sakke ning kasutaja nende vahel liigub, on tal parem jälgida, mis sait parasjagu käesoleva saki peal ees on.

Lähemat lugemist aadressiriba uuenduste kohta leiab IEBlog’i kandest Address Bar Improvements in Internet Explorer 8 Beta 1.

Sessioonide taastamine

Ja veel – sarnaselt Firefox’ile ja Opera’le suudab IE8 meelde jätta viimati avatud olnud sakid, et brauseri probleemse sulgumise korral saaks kasutaja peale brauseri taaskäivitamist jätkata sealt, kus enne pooleli jäi.

IE8: sessiooni taastamine
IE8. Sessiooni taastamise dialoog. Juhul kui sessiooni taastada
ei soovita, võib brausimist alustada vaikimisi leheküljelt.

Päris hästi see vahva featuur veel ei töötanud, kuid on tore teada, et sessioonide taastamine on ka IE-sse jõudmas.

Uus protsessimudel

Oluline muudatus on ka see, et IE8 kasutab uut protsessimudelit, kus keskkonna osade vaheline kommunikatsioon on teostatud asünkroonselt. Tänu sellele on sakkide avamine endisest oluliselt kiirem. IE8 suudab avada sakke asünkroonselt, sarnaselt Opera‘le ja Firefox‘ile.

Lähemat lugemist pakub IEBlog’i kanne IE8 and Loosely-Coupled IE (LCIE).

Activities

Activities seisneb selles, et leheküljel ära märgitud osaga saab läbi viia erinevaid toiminguid. Näiteks saab märkida ära tekstilõigu artiklis ning luua selle põhjal kande oma blogisse. Seejuures pannakse ära märgitud tekst kandesse tsitaadina automaatselt valmis.

Hetkel pakub IE8 järgmisi toiminguid.

 • Windows Live Spaces Blog – sellest tegin juttu eelmises lõigus,
 • Define with Encarta – otsib märgitud terminile vastet Windows Encarta nimelisest süsteemist,
 • Map with Live Maps – otsib märgitud tekstile vastet Live Maps kaardisüsteemist, kasulik näiteks aadresside otsimiseks,
 • Search with Live Search – otsin märgitud teksti Microsoft’i otsingumootorist Live Search,
 • Send with Windows Live Hotmail – koostab Windows Live Hotmail süsteemis uue e-posti, kus märgitud tekstilõik sees on,
 • Translate with Windows Live – püüab märgitud tekstilõigu Windows Live abil ära tõlkida.

Nagu näeme toodud pealkirjadest, püüab Microsoft Windows Live teenuste promo tuua otse meie brauseritesse. Järgmiseks aga paar näidet toimingute kohta.

Live Spaces blogi kande loomine

Oletame näiteks, et ma soovin kirjutada mõnele Taavi kandele vastulause. Näiteks on tal olemas seal suurepärane kanne pealkirjaga C# -i seeria – yield. Alustuseks tuleb ära märkida tekstilõik, mida soovin tsiteerida.

IE8: tsitaadi lisamine blogi kandesse
IE8. Activities. Märgitud on tekstilõik, mille soovin Windows Live
blogisse tsitaadina lisada. Blogi kanne on minust ühe hiire
kliki kaugusel.

Kui tekstilõik on märgitud, siis vajutan sellel paremat hiire nuppu ja valin menüüst Blog with Windows Live Spaces. Peale sisse logimist Windows Live’i avaneb sealne blogi, kus on kandega juba algust tehtud. Pilt midagi sellist nagu allpool toodud.

IE8: Tsitaat Taavi blogi kandest
IE8. Activities. Taavi blogis märgitud tekstilõik lisati automaatselt
Windows Live blogi uude kandesse tsitaadina.
Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega.

Peale selle, et märgitud tekstilõik uude kandesse sisestati, lisati selle ette ka link vastavale kandele Taavi blogis. Samuti pakub Windows Live automaatselt välja pealkirja uuele kandele.

Teksti tõlkimine

Teine tore vidin, millele pilgu peale heidame, on Translate with Windows Live. Nagu pealkiri ütleb, saame märgitud tekstilõigu lasta automaatselt ära tõlkida. Näitena vaatame DT blogi kannet Windows Mobile tulekul Nokia mobiilidesse? Märkisin selles kandes ära pildil toodud teksti lõigu ning viisin hiire menüüs valikule Translate with Windows Live. Tulemus on näha alltoodud pildil.

IE8: automaatne teksti tõlkimine
IE8. Activities. Näha on märgitud tekstilõik, mis on inglise keelne ja
selle tõlge saksa keelde.
 

Pikema ülevaate toimingutest annab IE8 saidis leiduv video Activities Overview. Sealt näeb ära ka selle, kuidas töötab näiteks kaartide tugi.

Tööriistad arendajatele

IE8 pakub arendajatele välja käepärased tööriistad lehekülgede uurimiseks. Kui tööriistaribal vastaval ikoonil klikkides avatakse aken, milles saab uurida käesoleva lehekülje ülesehitust.

IE8: Arendajate vahendid
IE8. Arendajate vahendid. Selline näeb välja DT blogi esileht.
Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega.

Üks kindlasti vajalikest vidinatest on kast, kus näeb ära valitud ploki mõõtmed ja erinevad näitajad ploki ümber oleva “õhu” kohta.

IE8: käesoleva ploki paigutus
IE8. Arendajate vahendid. Käesoleva ploki mõõtmed.

Lisaks HTML’i ja CSS’i analüüsimisele pakub Developer Tools välja ka skriptide silumise ja jälgimise keskkonna. Tegemist tundub olevat päris võimsa vahendiga, mis muudab JavaScript’i probleemide analüüsimise senisest oluliselt efektiivsemaks.

IE8: Skriptide silumine
IE8. Arendajate vahendid. Skriptide silumine ja jälgimine.
Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega.
 

Kindlasti pole ka need vahendid veel 100% valmis ja on võimalik, et tegemise käigus lisatakse sinna muidki toredaid võimalusi.

Põhjalikuma ülevaate arendajatele mõeldud vahenditest annab IE8 saidi video Developer Tools Overview. Lisalugemist leiab aga IEBlog’i kandest Improved Productivity Through Internet Explorer 8 Developer Tools.

Kokkuvõte

Mulle kui arendajale avaldas nähtu päris head muljet. Ehkki IE8 vahepeal siiski korralikult pange pani, töötas ta nii toore versiooni kohta üllatavalt hästi. Pisikesed kalad olid küll sees lehekülgede renderdamisel, kuid üldjoontes sai seda kasutada kenasti.

Uued võimalused, millega IE8 tuleb, on päris head ja mugavad. Kindlasti ei kata käesolev kanne ära kõiki uuendusi, kuid olulisematest saite nüüd esimese ülevaate kätte.

2 kommentaari sissekandele “IE8 Beta 1 arendajatele ja disaineritele”

 1. Lembit

  Hää uudis IE8 koha pealt on see, et MS loobus plaanist kasutada brauseris versioonipõhist renderdamist. Nimelt oli plaan viia sisse süsteem, kus HTML-koodis tuleb spetsiaalselt IE-le öelda, et mis versiooni silmas pidades HTML on kirjutatud (!), kas IE7, IE8 või hoopis vanemad brauseri versioonid. Plaanis oli see “asjalik” võimalus avada ka teistele brauseritootjatele, läbi vastava META kirje:
  meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=8"

  Veebiarendajate reaktsioon oli muidugi tormiline ja peamiselt negatiivne, ehkki huvitav on märkida, et mõnedki isakesed olid (pigem) MS-i ettepaneku poolt: näiteks Eric Meyer ja Jeffrey Zeldman.

  Viiteid:
  - Fear and Loathing in Standardsville: The IE8 Opt-in Debate
  - IEBlog: Microsoft’s interoperability principles and IE8
  - MSDN: CSS Improvements in Internet Explorer 8

 2. DT blogi

  IE8 Beta 2…

  Microsoft hoidis kinni ajakavast, millest kirjutasime kandes Firefox 3 RC 2 väljas, IE8 Beta 2 tuleb augustis ning IE8 Beta on nüüdseks väljas. Käesolevalt annan ülevaate sellest, mida IE8 Beta 2 uut ja huvitavat pakub, kuid on lood jõudlusega j…

Kommenteeri

© DT 2014 | Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 License | WordPress