IIS SEO Toolkit

05.07.2009  |  Gunnar

Juuni alguses teatas Microsoft oma veebiserveri IIS uuest laiendusest, mis võimaldab analüüsida serveris jooksvate lehekülgede otsimootorite sõbralikkust. Kindlasti on IIS SEO Toolkit nime kandval analüüsipaketil arenguruumi kõvasti võrreldes turul kauem olnud vastava spetsiaaltarkvaraga, kuid tehtud algus on siiski märkimisväärselt hea.

 

IIS SEO Toolkit paketi installeerimise järel ilmuvad IIS Manager menüüdesse mõned uued valikud:

  • site analysis,
  • sitemaps and sitemap indexes,
  • robots exclusion.

Ahjaa, enne ilusate piltide juurde asumist üks väike vahemärkus ka. Analüüsi tulemused salvestatakse kettale XML-failidena. Seega, kellel on oma in-house tarkvara saitide monitoorimiseks, saab need raportid tuua ka oma rakendustesse.

Saidi sisu analüüs

Saidi sisu analüüs on kõige mahukam ja arvatavasti ka keerukam osa. IIS SEO Toolkit on võimeline analüüsima nii füüsilist kui ka virtuaalset failisüsteemi struktuuri, mis tähendab seda, et analüüsida saab ka virtuaalseid linke genereerivate rakenduste väljundit just sellisel kujul nagu kasutaja seda brauseri vahendusel näeb.

Et analüüs tulemuseks midagi liiga korrektset ei annaks, tegin proovimiseks saidi, kuhu kopeerisin ASP.NET MVC Training Kit failid. Tegemist siis juhend- ja õppematerjalidega, mille abil huvilised ASP.NET MVC raamistikuga otsad lahti saavad teha.

Et oleks vähem möla ja pikem samm, siis järgnevalt valik ekraanpauke analüüsiraportitest.

iis-seo-toolkit-violations-summary
IIS SEO Toolkit. Violations Summary. Raport annab ülevaate erinevatest
probleemidest. Probleemidele on omistatud tasemed (viga, hoiatus,
informatiivne) ja kategooriad (SEO, jõudlus, sisu, standardid). Lisaks
sellele on toodud välja mitu korda antud probleem esines.
Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega.


 IIS SEO Toolkit. Pages with Most Violations. Raport toob välja leheküljed,
millel erinevaid hälbeid esines. Parempoolses veerus on kohe näha
selline valus rikkumine nagu lehekülje pealkirja puudumine.
Originaali vaatamiseks kliki pildil hirega.

mary
IIS SEO Toolkit. Content Types Summary. Raport annab saidist ülevaate
sisutüüpide lõikes ning toob välja erinevate sisutüüpide arvu ning mahud.
Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega.


IIS SEO Toolkit. Pages with Broken Links. Põgus raport lehekülgedest,
millel leidub katkisi linke. 
Originaali vaatamiseks kliki pildil hiirega.
 

Saidi analüüsi osa on IIS SEO Toolkitis suurem, kui siit on näha. Raportides saab kõikidel ridadel klikkida ning vaadata probleemide kohta detailsemaid andmeid. Kui käsile võtta mõni vana legacy sait, mille tervislik olukord põdur, siis on kindlasti ka IIS SEO Toolkit väärt vahend, millega diagnostikat teha.

Sitemaps

Sitemaps, millest on meil ennegi juttu olnud (vt. kannet Otsimootoritele sisu söötmine muutus oluliselt lihtsamaks), on teine IIS SEO Toolkit oluline osa.

Kes ei tea, mida sitemap endast kujutab, siis sitemap on XML-fail, milles on toodud indekseeritavate lehekülgede aadressid, viimati muutmise ajad, muutumistihedused ja prioriteedid.

Paremal asuval pildil on näha fragment sitemap failist ja selle ülesehitusest. Antud faili loevad otsimootorite robotid, et saada paremat infot saidi ülesehituse ja saidil toimuva kohta.

IIS SEO Toolkit laseb sitemap faile koostada lihtsate dialoogide abil.

IIS SEO Toolkit. Näide dialoogist, mille abil saab lisada sitemap faili
linke. Korraga saab lisada ka mitu linki. Seejuures arvestatakse
dialoogi alumises servas toodud määranguid.

Lisaks sitemap failidele saab luua ka sitemap indekseid. Sitemap indeksid on kasulikud juhuks, kui sitemap faile on mitu tükki. Näiteks võivad sama saidi erinevad moodulid olla võimelised oma andmetest sitemap faile genereerima. Kes bitte ja baite ei karda, võib siinkohal lugeda kannet Search Sitemaps – SEO vahendid ASP.NET rakendustele. Kui antud kande valguses mõelda lehele, kus on näiteks e-poe moodul ja tugiteenuste keskkond, siis võivad need mõlemad pakkuda välja oma sitemap faili.

Lõpetuseks

IIS SEO Toolkit tundub olevat päris hea vahend lehekülgede SEO probleemide analüüsimiseks ja sisu söötmiseks robotitele. IIS SEO Toolkit ei sõltu otseselt ühestki tehnoloogiast, mida üks või teine sait kasutab. Seega pole vahet, kas tegemist on staatilise saidiga või on saidi ehitamiseks kasutatud ASP.NET, PHP, PERL või muid tehnoloogiaid.

Kommenteeri

© DT 2014 | Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 License | WordPress