NB! WordPressiga blogijad, täistekstivoogusid, palun

03.06.2007  |  Lembit Kivisik

WordPress logoWordPressi versioon 2.1 tõi kaasa ebameeldiva uuenduse — blogi RSS-voos katkevad postitused alates <!––more––> tag‘ist. Valdav enamik blogijaid kasutab seda tag‘i, et blogi esileheküljel ilmuksid vaid lugude sissejuhatused ja WP käitub nüüd nii, et blogi RSS-voog on justkui koopia avaleheküljest, kus sissejuhatusele järgneb link (more…) täispikale postitusele. Lugejate jaoks on see väga tüütu ja ebamugav. Seega soovitan tungivalt WP-mootori kasutajatel oma blogi taas täistekstivoogusid väljastama sundida — seda saab hõlpsasti teha vastava plugina või lihtsa häki abil.

Märkus FeedBurneri kasutajatele pluginaga seoses: peale plugina aktiveerimist tuleb FeedBurneris oma RSS-voog värskendada (Resync). Kui ei viitsi, ei pruugi — siis värskendab FB sinu RSS-i täistekstiks järgmise postituse ilmumisel.

Kui DT blogi jaoks selle küsimusega tegelesin, leidsin ka WP arendajate jutulõime antud teemal. Mõningasest vaidlusest hoolimata on peale jäänud nende progejate seisukoht, kes leiavad, et mil iganes blogija kasutab <!––more––> tag‘i, soovib ta, et lugejad tuleksid püsilingi (permalink) kaudu täisteksti lugema. Nagu näeme, on tegu klassikalise juhtumiga, kus arendaja peab oma loogikat tähtsamaks lugematute kasutajate arvamusest. Nii ei ole ses osas muutust ka värskes WordPressi versioonis 2.2.

Mõned blogijad kalduvad arvama, et osalised RSS-vood (partial feeds) on head — meelitavad RSS-programmide kasutajaid lehele. Soovitan soojalt meelitada lugejaid oma lehele pigem läbi põnevate viidete, mida pakud oma tekstides ja hoiatan, et mõnigi lugeja võib su RSS-voo tellimisest loobuda, kui näeb, et see on poolik.

Miks ma kirjutan sellest 4 kuud peale WP 2.1 ilmumist? Kirjutan kui rahulolematu lugeja — kahjuks pole mitmed WP kasutajaid, keda loen, seda probleeemi lahendanud. Ja huvitavaid WP-blogisid sünnib ju pidevalt juurde. Palun, palun täistekstivoogusid, et su blogi lugejad oleksid rõõmsamad!

10 kommentaari sissekandele “NB! WordPressiga blogijad, täistekstivoogusid, palun”

 1. Oop

  Hmh, mina olen sama asjaga hädas omaenese Blogspoti-blogis. Fiidriider näitab ainult esimest juppi. Ei tea, kas peab kah mingit pluginat otsima või htmlis nikerdama või saab seal asja miski linnukesega korda?

 2. jaanomartin

  6. katse kommentaari sisestada, et ehk saan lõpuks õige turvakoodi kirjutatud.

 3. jaanomartin

  Esimesed 5 katset tegin IE7-ga, nüüd kui õnnestus, kasutasin FF. Usun, et 5-st vähemalt ühel korral sain ka enne õige turvakoodi kirja.

  Kommentaar ise oli aga selline:

  Põhimõtteliselt nõus, et blogipidamise puhul on viisakas täistekstivoog välja anda.

  Ainult arusaamatuks jäi postituses sisaldunud soovitus kasutada tekstis viiteid, mis tooksid külalise ka pärast täistekstivoo lugemist mu blogisaidile. Mu postituse väärtus ongi see tekst ise, seal sisalduvaid linke, pilte ja viiteid näevad korralike feedreaderite kasutajad otse tekstis.

  Millele ma veel saaksin viidata, et külastaja mu blogi lehele tuleks? Oma varasematele postitustele? Sedagi teen viisakalt teksti sees linkides. Jääb üle ainult mu profiil, mida igas feedis kaasas pole. Aga profiilihuviliste jaoks on meil ju rate.

  Külastajaid oma lehele ma aga tahaks. Sest seal näidatakse bännerit, millelt saadav tulu sõltub külastajate arvust.

 4. Lembit

  Oop, ei ole Bloggerit kunagi kasutanud, seega ei oska vettpidavat nõu anda, aga kiire guugeldamisega leidsin muuhulgas sellise pala, kus kirjas: “…here are controls for enabling / disabling full text site feeds.” Otsi need control’id oma Bloggeri seadetest üles. Edu!

 5. Lembit

  Jaano Martin, turvakoodi asja tsekkame igaks juhuks… ehkki, äkki siiski läks 5 korda valesti. It happens. Mul on seepärast juba käe sisse harjutatud kommentaari kopeerimine puhvrisse, enne, kui “Saada” vajutan.

  Aga, tõepoolest, see viitamise koht jäi mul vb segaseks. Pidasingi eelkõige silmas oma varasematele postitustele viitamist. Mis on ka oluline SEO suhtes, selline deep linking.

  Bännerinäitamiste muret meil, nagu enamikul Eesti blogidel, ei ole (veel?). Olen märganud, et Sinu startup, Jaano Martin, üritab seda “viga” parandada. Nõus, et reklaame näitav blogi peaks tõsiselt kaaluma siiski osaliste voogude kasutamist. Eks see ole case by case, arvan. Kui on ikka super-duper sisu, siis olen ma nõus RSS-lugejas ka more-linki klikkima.

  Aga teine ja ilmselt parem variant kommertssaidi puhul, on edastada läbi RSS-voo kogu oma HTML, nagu teevad paljud uudisteportaalid, ajalehtede võrguväljaanded jmt. Kuidas seda tehniliselt täpselt korraldatakse, pole uurinud. Igatahes avaneb feedreader‘is sellise lahenduse puhul postituse lehekülg 1:1 samasugusena nagu brauseris, koos kõigi bännerite ja muuga.

 6. jaanomartin

  Uued katsed IE7-ga ebaõnnestusid samuti. Seekord proovin jälle FF. Võimalik, et tõesti astusin 5x reha peale, kuid pärast teist korda tegin seda (teksti puhvris hoides) juba äärmiselt hoolikalt ;) .

  Muude kommentaaride osas jääb üle vaid nõustuda. Blogger (ja tõenäoliselt ka muud blogikeskkonnad) ilmselt ei hakka kunagi lubama, et nende RSS-feedi kaudu ka blogija bännereid levitatakse, tõenäoliselt kavatsevad nad varem või hiljem selle võimaluse ise rahaks pöörata. Tavablogija ainus võimalus ongi pooliku feediga liputamine, kuni bänneriskripte hoopis ära ei keelata. Mõne ajalehe võrguväljaandega samasse kategooriasse astumiseks peaks Kruuda investoriks värbama, et arendus võimalikuks saaks. No ja muidugi peaks siis ka toimetuse looma, asi ennast ära tasuks, üksi ei jõua niipalju kvaliteetset contenti toota.

  Mis startup’i puudutab, siis on selles osas väga suured käärid vaja kokku vajutada. Eesti reklaamitellija usub, et ta peab edaspidigi saama kliki kätte 0,8 eek eest ning saidiomanikud arvavad, et kui NETI, Delfi ja Ilm.ee ratecardi järgne CPM on üle 40 eek, siis võiks nemad vähemalt 20 puhtalt kätte saada küll. Aga eks proovime.

 7. Oop

  Aitäh julgustamast. Leidsin yles jah ja keerasin kangi teistpidi.

  RSS-voogu annab igasugus sodi toppida. Samas peaks minu meelest saama viisakates fiidriidrites seda sodi ka kinni keerata, kui miski liialt häirima kipub. Umbes samamoodi, nagu ma iga lehekylge lugedes keeran Adblockis kinni kõik, mis vilgub, hypleb või muul moel närvidele käib ning sisu poolest minu jaoks oluline pole. (Lõppeks töötan ma lehes, kus selline asi on lihtsalt ellujäämisinstinkti ilming. Ei saa veeta päevas 8+ tundi arvuti taga, kus kolmandik ekraani on kaetud vilkuva kuulutusega.)

  Blogger ytleb asja kohta yhe lahtri all kyll nii:
  “Feed Item Footer.
  This will appear after each post in your Site Feed. If you use AdSense for Feeds or other third-party feed additions, you can enter the code here. You must also set “Enable Post Pages” to “Yes” (in Archiving settings) and set “Allow Blog Feed” to “Full” (above).”

  Noh, AdSense on yldiselt mõistlikum ka kui enamik Eesti reklaamiruumi synnitisi.

 8. Lembit

  RSS-voogu elementide, antud kõneluse kontekstis siis näiteks bännerite, lisamine pole väga keerukas. Kes tahab oma blogiga raha teenida, saab sarnased küsimused arvatavasti lahendatud ka ilma hr. Kruudalt pappi küsimata.

  Vood annavad blogijale reklaamimise osas kindlasti pigem lisavõimalusi kui kahandavad tulu teenimise variante. Miks üldse toppida voogu samad bännerid, mis saidil näha? Võibolla on just tõhusam kuvada voogudes teisi reklaame. Ja pigem, pigem muidugi tekstireklaame.

  Aga suurte tasuta blogikeskkondadega (WordPress.com, Blogger.com jt) on nõnda jah, et ega seal palju ise möllata ei saa. Sellega seoses tahaks julgustada kõiki oma domeene registreerima. Pakun, et tänaste hostingu hindade juures (100 ja vähem eeku / kuu) ei tohiks raha taha kellelgi asi jääda, pigem peljatakse, et ei saada tehniliselt hakkama blogimootori püsti panemisega. Ometi peaks näit. WP installimisega saama ka nn. tavaline keskmine arvutikasutaja poole tunniga hakkama.

  Aga Jaano, kui sa juba veebireklaami bisnises kätt proovid, miks mitte luua sarnane blogikeskkond Maarjamaalegi, kus oma blogi kasutajate jaoks ühe kliki kaugusel, aga antud keskkonna reklaamide osas on ohjad Sinu ja Sinu firma käes?

 9. jaanomartin

  AdSense ei kuva kahjuks eestikeelsetel saitidel tekstireklaami ega bännereid. Proovitud. Muidu on tõesti väga nupukas lahendus. 1 kliki kaugusel igast bloggeri blogist ja ka hinnakujundus reklaami tellijale on väga OK. Olen kasutanud AdSense mõlemat pidi, nii saidiomanikuna reklaami müües kui ise sealt liiklust ostes. Tore keskkond, mugav kasutada ja loogiline kauplemine. Ainult paraku jäävad isegi üsna korralike pakkumiste juures sealt eesti saitidele tulevad käibed olematuteks. Põhjuseid on palju, alates Eesti väheatraktiivsest asukohast ja lõpetades eesti netikasutaja umbusuga ‘sponsored links’ suhtes.

  Eesti kasutaja tahab tasuta otsingutulemust. Samuti võtab eesti reklaamimaailmal veel vähemalt 3 aastat aega, et aru saada, kuidas reklaami oksjonimeetodil osta. Meil peab ikka konkreetne värk olema. Et kes on Tallinnast ja maksab, see peab saama 30% allahindlust ükskõik millest ja tervitada võib tasuta kauba peale.

  Mis neid vaatajaid puudutab, kes reklaamid kinni keeravad, siis igaühel on see õigus. Mõni viskab Ekspressist ka kõik läikivad lehed läbi lugemata minema, ega Ekspress sellepärast vähem reklaami müü. Sellegipoolest teevad ka niisugused inimesed millegi põhjal oma ostuotsused, ja absoluutselt mõjutamata ei pääse nemadki, on see siis outdoor või sõprade soovitused. Nendeni jõudmine toimub lihtsalt läbi teiste meediate kui mainstream-reklaamikanalid, võibolla on see pisut kallim, aga oma igapäevase kokakoola määrivad kaupmehed neilegi kaela.

 10. Lembit

  Mõte partial vs full feeds ainetel — kui leht püüab teenida reklaamitulu, oleks kasutajasõbralik variant pakkuda 2 RSS-voogu: reklaamivaba osaline voog ja reklaamidega täistekstivoog. Komistasin sellise lahenduse otsa Lifehackeris.

Kommenteeri

© DT 2014 | Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 License | WordPress